Řešení ceny opravy dopravní šikany - cena z říše snů od Stavby v síti s.r.o

Zdravím všechny,

jen pro zajímavost - od listopadu 2020 řeším s úřadem v Popovičkách dopravní nehodu, která se stala 24.11.2020 kvůli dopravním šikanám (zúžení) v ulici Na Stádlech.

Moje manželka nešťastnou náhodou nevybrala úplně dobře esíčko mezi šikanami a levým předním kolem poškodila šest betonových palisád.

Druhý den 25.11.2020 jsem na vlastní náklady cca 300,- Kč a půl hodiny práce situaci vyřešil, palisády kvalitně opravil a uvedl do víceméně původního stavu.

Následně jsem na základě telefonických informací z úřadu emailem kontaktoval pana Kubra, kde jsem mu vysvětlil situaci a doložil fotodokumentaci opravy.

Pan Kubr se ani neobtěžoval odpovědět, že email přijal. Bral jsem situaci jako víceméně vyřešenou, neboť reálně byla způsobena škoda tak za 500,- Kč a to jsem vlastně obratem vyřešil.

Načež se po měsíci (22.12.2020) ozval emailem pan starosta Richter se sdělením, že šikanu je třeba opravit a přiložil kalkulaci od společnosti Stavby v síti, s.r.o. na neuvěřitelných 14 374,80 Kč vč. DPH.

V tabulce ceny bez DPH

image

Z mého pohledu je to celé účelové, ale budiž - nahlásil jsem obratem škodu na pojišťovnu, škoda zaevidována, čekalo se na dodání podkladů od obce Popovičky.

Když však ani po 14-ti dnech pojišťovna podklady neměla, vyzval jsem úřad k součinnosti prostřednictvím datové zprávy.

Pro změnu opět bez odpovědi.

Podklady byly nakonec po dalších dvou měsících dodány a pojišťovna mně až 1.3.2021 informovala, že nakonec úřadu Popovičky vyplácí 23 922,- Kč !!! Tedy skoro o dalších 10 tisíc více, než bylo původně požadováno. A to jsou peníze, které jdou do Stavby v síti s.r.o. … Nějak nechápu proč.

Poslal jsem tedy dnes tento email panu starostovi Richterovi s žádostí o vysvětlení. Případnou budoucí odpověď od pana starosty zde vložím.

Vážený pane starosto,

před několika dny jsem byl informován z pojišťovny, že obec Popovičky konečně uplatnila nárok na opravu šesti poškozených palisád v dopravním zklidnění Na Stádlech.

Jsem však docela překvapen, že oproti původnímu, již tak přemrštěnému rozpočtu 14 374,- Kč od vašeho subdodavatele Stavby v síti s.r.o., který jste nám zasílal 22.12.2012 a který obsahuje dle mého názoru řadu účelově navýšených položek, jste cenu ještě navýšili o dalších skoro deset tisíc na celkových 23 922,- Kč. Navíc jsem vám, resp. panu Kubrovi, hned druhý den po nehodě posílal informaci s fotodokumentací, že šest poškozených palisád jsem obratem opravil. Náklady na slepení rychlocementem a stavebním lepidlem byly cca 300,- Kč a půl hodiny práce. Evidentně oprava není tak špatně provedená, když beze změn vydržela celou zimu i nebývalé mrazy k -20°C.

Co se tedy oproti původnímu stavu změnilo a proč obec schválila a dodatečně ještě navýšila již takto vysokou cenu opravy? Podle mého názoru se reálně jedná o opravu max. v několika jednotkách tisíc Kč. Případný argument, že toto je cena od subdodavatele, neobstojí. Na první pohled je zřejmé, že cena opravy je mimo realitu.

Je vůbec toto dílo zkolaudované? Jsem víceméně přesvědčen, že spíše obec by nám měla nahradit vzniklou škodu na vozidle.

Předem děkuji za vysvětlení.

S pozdravem

David Šikola

P.S. Pro vaší informaci dopředu sděluji, že naší vzájemnou komunikaci uveřejním na nasepopovicky.cz

@trust_level_0

2 Likes

Před opravou svépomocí

Po opravě (ještě vlhké)

V zime ked bola total hmla, prve co ma napadlo kedy to niekto trafi…kto tam ide prvy krat, namrznute a uvidi to kusok pred “retarderom” nema sancu zastavit.

Chyba tam nacenenie tych “palisad” - oznacili, burali, 6x osadili do betonu, dali gumoasfalt (asi z Monaka), odviezli sut, odviezli asi aj bager to co kopal.
Ale asi boli tie “palisady” gratis, alebo su za 10k v tom naceneni pre poistovnu :smiley:

http://stavbyvsiti.cz/sluzby/ “Naše firma Vám nabízí jen ty nejkvalitnější služby v oboru stavebnictví”

Firme ktora sidli 500m od diela, s dopravou kde sa Pracovnik c1a c2 prejde pesi, chyti a polozi kuzel
Nechcem vidiet kolko vycislia pohyb stetcom ked to budu 2x do roka malovat na cerveno, tou najkvalitnejsiou farbou 1l/XXXX Kc

Za najkvalitu sa plati naj cena, asi mame zle profesie. :thinking:

3 Likes

Tak to by me zajimalo, kolik to tedy puvodne cele stalo postavit, kdyz 6 ks vyjde na takovou castku😮

A post was merged into an existing topic: Horolezecka stena 378 619 Kc + 465 282 Kc

Pro úplnost tématu přikládám odpověď od pana starosty Richtera.

Vážený pane Šikolo,

dovolím si reagovat bodově k Vašim dotazům.

Ad1) Obec Popovičky škodu uplatňovala již od samého vzniku, nejdříve po řidiči, posléze po pojišťovně. Důvodem, proč ukončení a finanční vypořádání probíhá až nyní, je zaslaný skutečný rozsah poškození pojišťovně po opravě.

Ad2) Oproti původnímu rozpočtu zde došlo k navýšení z důvodu rozsáhlejšího poškození, především betonových palisád (18ks navíc oproti 6ks), kde poškození buď nebylo patrné na první pohled nebo se jednalo i o odřené a olámané palisády vinou nehody.

Ad3) Celé dílo je již hotové a stavební práce jsou ukončené. Dopravní značení osazeno. Z důvodu vhodného počasí se pouze čeká na osázení stromy a keři, poté kolaudace.

Ad4) Pokud máte kontakt na kvalitní a levnou stavební společnost, vítám jej a zahrnu do dalších výběrových řízení na stavební práce v obci.

Ad5) Pokud shledáváte za poškozením vozidla jako viníka obec, nikoliv řidiče, máte samozřejmě k využití zákonné možnosti. Sice nerozumím, že tento názor zaznívá až dnes, k nehodě tedy měla být povolána Policie ČR a zástupce poškozeného majetku (ani jedno se nestalo), škoda neměla být uplatňována z pojištění vozidla / viníka, a zcela také chybí vyjádření samotného řidiče k příčině nehody.

Co se opravy týče, oceňuji Vaši práci s lepidlem i snahu dát místo nehody do pořádku. Domnívám se však, že s péčí řádného hospodáře bychom měli trvat na kvalitě a stavu díla stejném před nehodou i po ní.

Přílohou zasílám:

  • dokumentaci nehody

  • dokumentaci rozsahu poškození, že došlo k opravě v uváděném rozsahu

Níže cenová kalkulace:

image

Děkuji.

S pozdravem Jaroslav Richter

Dovolím si svůj dodatečný komentář a tím celou záležitost uzavírám. Mohl bych si nadále dopisovat s panem starostou, ale situaci to stejně již nevyřeší a byla by to pro nás oba už jen ztráta času.

Nicméně pokud vše poslouží alespoň jako edukační materiál pro ostatní občany “Jak (ne)postupovat ve styku s obecním úřadem”, pak to nebyl marně vynaložený čas :grinning:

Nikdo nerozporuje způsobenou škodu, resp. její náhradu nebo podíl řidiče na nehodě. Rozporuji adekvátnost a rozdílnost dodaných cenových kalkulací, svévolné navyšování kalkulace a právní stránku věci ve smyslu provozování nezkolaudovaného díla obcí. Nepřijde mi v pořádku, když umístění a nedostatečné označení nezkolaudovaného díla má svůj podíl na nehodě.

Pan starosta mi navrhuje zákonné možnosti, tzn. právní řešení, ale zde bych opět tahal za kratší konec provazu, neboť náklady na právní zastoupení a soudní řízení bych platil z vlastní kapsy, kdežto obec náklady na právní zastoupení i případnou pokutu uplatní ze společné kasy - z peněz nás všech, tzn. i z mých :grinning:. A jsem přesvědčen, že jakýkoliv důsledek pro zúčastněné by stejně nebyl vyvozen.

PČR volána nebyla, neboť do škody do 100 000,- Kč to není nutné. Je to ponaučení, po stávající zkušenosti s obecním úřadem bych to nyní již udělal.

Co se týká navýšení nákladů oproti první cenové kalkulaci, je více než diskutabilní nutnost výměny dalších osmnácti palisád, když:

  • 28.11.2020 (tři dny po nehodě) byla přes InfoKanál nahlášena uzavírka příjezdové cesty Na Stádlech, z důvodu úpravy komunikace, ale překvapivě se tam za celý den nic neudálo (protože úplně nebylo co opravovat …),

  • s jistotou lze předpokládat, že obec, resp. subdodavatel Stavby v síti s.r.o. již napoprvé provedli kvalifikovaný odhad opravy = tzn. šest palisád a toto po mně nárokovali,

  • se až od pojišťovny náhodou dozvím, že byla nárokována úplně jiná než předem domluvená suma a odpovědné osoby obce se ani neobtěžují mně o něčem informovat.

Jsem z celkového průběhu řešení celé situace velice nepříjemně překvapen. Měl jsem o obci ještě donedávna vyšší mínění. Bohužel se však naplno ukazuje její autokratický a arogantní přístup k občanům.

4 Likes