Smlouva o dodávce vody a odvádění odpadních vod

Zveřejňuji pár mých připomínek k nové smlouvě od Energie Kolín:

Smlouva
kapitola VII. Cena a platební podmínky

  1. řádek …v platném ceníku, který je k dispozici u dodavatele… Prosím uvést i adresu webu dodavatele, kde jsou ceny uvedeny
  1. řádek Vodné a stočné má jednosložkovou formu, pokud není stanovena dvousložková forma. Prosím doplnit do smlouvy o jakou formu se přesně jedná u daného odběratele. Nikde ve smlouvě není toto přesně definováno a z textu to ani jasně nevyplývá.
 • poslední odstavec, 2. řádek … má nárok při uplatnění dvousložkové úhrady vodného a stočného na poskytnutí slevy … V případě jednosložkové úhrady odběratel na slevu nárok nemá? Prosím upřesnit a doplnit.
 • poslední odstavec, 2. řádek …slevu z pevné složky … prosím doplnit co to je pevná složka. Nikde ve smlouvě není definice struktury ceny.
  kapitola VIII. Ostatní a závěrečná ustanovení
 • bod 2) řádek 4. …zveřejnění znění změněných podmínek.… Je možné upozornění na změny zasílat i na e-mailovou adresu uvedenou v čl. I. této smlouvy? Nelze přeci předpokládat, že všichni odběratelé budou neustále sledovat webové stránky dodavatele.

Obchodní podmínky
kapitola VII. Ustanovení na ochranu spotřebitele

 • bod 1) 4. odrážka … vyplněním a odesláním vzorového formuláře.… O jaký formulář se jedná? Kde je k dispozici. Prosím doplnit.
  kapitola VIII. Ustanovení závěrečná
 • bod 1) Uvedený termín zveřejnění změn …minimálně 2 měsíce před plánovaným začátkem… není v souladu s požadavkem 3 měsíců výpovědní lhůty před účinností nových podmínek. To přeci nelze stihnou.

Reklamační řád

 • bod 6. a), 1. řádek … být reklamována odběratelem nejpozději do 24 hodin.… Takže pro tuto reklamaci je možné využít pouze telefonické uplatnění. Mělo by tam být toto napsáno jasně. A dle definice v bodě 2) se tedy bude vždy jednat o ohrožení zdraví?
 • bod 6. Poslední 2 odstavce nepatří do odstavce a) nadepsaného … zjevné vady jakosti vody, ale patří do odstavce b) týkající se reklamace množství dodané vody. Prosím o úpravu textu do správného členění.

Dále ve smlouvě a ostatních přílohách postrádám jasně definovanou roli obce. Je zmíněna pouze pravomoc v definování jednosložkové a dvousložkové úhrady. Není zřejmé jaké další pravomoci a odpovědnosti má obec. V jakých případech se má odběratel obracet na obec? Má Energie AG Kolín a.s. uzavřenou i smlouvu s obcí? Co z této smlouvy vyplývá pro jednotlivé odběratele. Prosím o zvážení a případné doplnění i této oblasti.

1 Like

Po ostřejší komunikaci se zástupci AG Kolín, bylo přislíbeno, že smlouvu nechají ještě posoudit jejich právníkovi. Doporučuji všem nepodepisovat smlouvu a počkat na nové stanovisko AG Kolín. Nedat na jejich nátlak a tvrzení, že již nemůžou nic změnit.

Fajn, diki za proaktivitu. Mne ohladom rozborov vody kde som sa pytal:

Obec zverejnovala kvalitu vody (nie podrobnu ako mate u Vas 1x za rok) kazdy mesiac, teda to sa da povazovat za “aktualne” data. Rozbory vody

Ak to teda chapem spravne podla Vasho vyjadrenia “aktualne” bude znamenat 1x za rok?

Mame koniec 8 mesiaca a je tam len jeden protokol.

Rad by som sa informoval co nastane v pripadne ze voda vyzera takto (foto zazltnutej vody) a “aktualne” rozbory stare polroka budu ukazovat ze je pitna voda v uplnom poriadku.

Nasledne neodpisali, tak som to ignoroval.
V reale ak nepodpisem novu s AG Kolin, asi stale plati stara, pretoze som ziadnu vypoved neobdrzal.

BTW: Este tam bolo nieco s pokutami IV. 1 ja mozem dostat 10 000Kc ked bude nieco poskodene z mojej strany, pripadne ich nepustim do objetku ale v IV 2. oni mozu dostat len 2000 Kc, fajn deal :smiley:

1 Like

Jenom k těm smluvním pokutam. Článek IV. odst. 1, poslední dvě věty.

Výše pokuty, pokud se smluvní strany nedohodnou jinak, činí 10 000 Kč za každý jednotlivý případ při prvním porušení. Při každém dalším porušení téhož ustanovení nebo povinnosti odběratelem v následujících třech letech od předešlého porušení se minimální pokuta zvyšuje, a to vždy na pětinásobek původní výše pokuty.

Takže když budu potřebovat urgentně uzavřít vodu (uzávěrem v silnici) a nikdo z AG nebude reagovat (ve smlouvě jsem nic z pohledu časové reakce dodavatele na havárie nenašel) tak mi napaří 10 litrů a další rok třeba 50 litrů? To asi není moc výhodné ustanovení pro spotřebitele což…

Doporučuji tuto připomínku zaslat na AG Kolín. Doufám, že pracují na revizi smlouvy a tento bod by tam měl být určitě také zařazen. Ta výše pokuty a formulace podmínek jejího udělení je opravdu nepřijatelná.

Aspon je uz konkretnejsi ohladom tych rozborov, ale takto jasne to v zmluve nie je.

Q:
Dobry den,

Do dnesneho dna som od Vas neobdrzal vyjadrenie, tak by som sa rad pripomenul a dockal odpovede z Vasej strany.

Zaroven mam vyhradu ako aj ini odberatelia k odstavcu IV. 1 kde vy zakaznikom idete udelovat pokuty pri roznych pripadoch 10 000 Kc a nasledne az 5 nasobok, ale v IV. 2 sebe udelite len 2000 Kc - troska nevyhodne , nemyslite?

A:
Dobrý den.

Jak jsem níže uváděl, tak rozbory v předepsaném rozsahu se provádí dle objemů dodávané vody do vodovodní sítě. V případě vodovodu v obci Popovičky se provádí v souladu s PŘ vodovodu 4 rozbory/rok, z toho jeden úplný rozbor.

Ve stejném rozsahu byly prováděny i předchozím provozovatelem. V případě zjištění jakékoliv senzorické odchylky je třeba kontaktovat vedoucího střediska vodovodu Popovičky pana Petra Maříka (606 685 315), který bude situaci operativně řešit

ve vazbě na možné příčiny (porucha na vodovodu, tlakové výkyvy v síti,…).

Pokud OU Popovičky si vyžádá zasílání kontrolních rozborů ze sítě vodovodu a následně je bude umísťovat na WWW stánky, tak není problém je vlastníkovi vodovodu průběžně poskytovat.

K problematice smluvních sankcí se nebudu vyjadřovat, jelikož nespadají do mé kompetence.

Jen obecně: smlouvy byly připravovány s právníky a jsou v tomto rozsahu stejné pro všechny naše zákazníky.

Stanovisko AG Kolín, kde tvrdí, že smlouvy byly připravovány s právníky, je nepřijatelné a nemůže být pravdivé. Takovou formu návrhu smlouvy by žádný právník nemohl pustit. Je jasně vidět, že někdo velice neodborně upravil jinou smlouvu a svou verzi již s žádným právníkem nekonzultoval.

Osobně pořád jednám s AG Kolín o aspoň částečné úpravě smlouvy a odstranění úplně nelogických a nejasných údajů.

Dobrý den, můžete říct jak Vaše jednání probíhají nebo dopadla? já jim psal asi tři emaily a říkají, že nic měnit nehodlají.
Děkuji.

Dobrý den, dohodli jsme se na kompromisním dodatku k mé smlouvě. V současné době očekávám finální verzi k podpisu. AG Kolín, po konzultacích se svým právníkem, přistoupil aspoň na upřesnění základních rozporů a nejasností. Až obdržím novou smlouvu, tak mohu dát informaci k jakým úpravám došlo.
Přeji hezký večer.
JM

4 Likes

V reale ked obec vyslovene nevypovie zmluvu co si mal predtym, tak stale plati.
Obdrzal niekto nieco priamo od obce? mimo info v casopise ze bude / je nova firma na vodu?

Ak nejaka firma ako AG pride so zmluvou ze podpis a nepodpises, tak asi ta nemaju ani moznost vypnut, lebo s nimi nemas ziadne zavazky.

V tej novej zmluve si narokuju vstup na tvoj pozemok, ked im ho neumoznis cestu kvoli tebe asi rozkopavat nebudu.

Teda to ostane asi v nejakej sedej zone…vodu dodavat budu, ty im zaplatis ale podmienky v zmluve neakceptujes.
Zmluva ma byt vzdy obojstranna dohoda, teda dodavatel si odsuhlasi jednotlive body s odberatelom a az po pripomienkach ide zmluva von na “koncovych zakaznikov” .
Bud tato faza nenastala alebo to nikto neriesil a dodavatel si teda poslal to co uznal pre neho za vhodne.

Zda sa ze mimo par jedincov to vlastne ani nikto neriesi, ani neprecitaju podpisu a ziju dalej spokojny zivot :hugs:

Dobry den, Honzo,
pozadala jsem take o zapracovani upresnujicich bodu do Smlouvy, aby vice davala smysl. Pry ses ozval, resp. zmen dosahl, jen Ty. Postup spolecnosti AG Kolin (uprimne: asi diky Tvemu prukopnickemu cineni to u mne slo rychle, vsichni mili a vstricni) byl takovy, ze obec dostala nabidku na sluzby vc. Smlouvy. K te obec nic nemela, tj. vsichni pak meli podepsat tak, jak bylo - zmeny se nepredpokladaly, protoze obec vlastne nasim jmenem uz odsouhlasila. Z toho mi vyplyva, ze zmeny ve Smlouve (aby se projevilo najednou pro vsechny) bylo mozno nejlepe zapracovat pred podepsanim spoluprace obec/firma. Tak snad pouceni pro priste. Diky jeste jednou za Tve info a sdileni!
Hanka j.

1 Like