Vodovod - porucha / dopis p. Kubrovi 1.2.2020

Dobry den, pane Kubre,

jeste jednou Vam asi nejen za sebe dekuji za Vasi vcerejsi rychlou reakci, informovani ohledne nefunkcni dodavky vody a take jeji znovuzapojeni.

Nevim, jestli sledujete whatsupovou skupinu Domobrana, kde se v posledni dobe resi nektere problemy, ktere v Popovickach nastaly (v posledni dobe asi nejaktualnejsi odpady, voda, retardery, zvireci exkrementy, verejne stavby a dlouhodobe plany bez diskuze s obcany). Padaji tam ruzne dotazy a stesky, nazory i namety – bohužel zatim bez reseni.

V poslední dobe se take narodily stranky nasepopovicky.cz, ktere by, dle meho chapani, oproti aktualnim webovym strankam obce, mely umoznovat interaktivitu – tj. nejen jednosmerne informace od obce k obcanum, ale i moznost nad otazkami, ktere vsechny zajimaji, diskutovat. Z diskuzi na tomto webu by zastupitelum mohlo vyplynout, co lidi pali, kde chybi informovanost a zaroven moznost ihned reagovat – a to na jednom miste a pro vsechny najednou, s historii, s prislusnymi prilohami, bez nutnosti zabyvat se individualni emailovou komunikaci s jednotlivci. V navaznosti na vcerejsi situaci, diskuzi a ve vzduchu visici otazniky jsem proto dala dokupy par otazek, ktere kolem vcera aktualni problematiky vody asi ted pro lidi nejsou uplne jasne.Tento email, ktery Vam zasilam, vyvesim na nasepopovicky.cz a budu moc rada, pokud odpovite (po zaregistrovani se) primo tam – vsichni Vase odpovedi uvidi a nebudete muset dokola vsem vysvetlovat. Doufam, ze to prispeje k vetsi informovanosti, a tim snad i ke zklidneni situace pro dalsi obdobi.

Trochu se obavam, ze to, co v diskuzi na whatsupu ctu, zacina byt deleno na skupiny „my“ (obcane) a „oni“ (zastupitelstvo). Ale ono to je „my“ dohromady – zastupitelstvo jsou lide z nasich rad, kteri odvadeji cinnost (pro nas všechny) pro obec. Za to patri velke dik a uznani. A je i jasne, ze nekdy se neco povede a nekdy ne. Na druhou stranu, jak je z prispevku na whatsupu patrne, lide vne Zastupitelstva nemaji dostatek informaci a moznost verejne se ptat a sdilet informace (obvzlast v korona dobe). To prinasi jistou miru nejistoty, az neduvery a vede ke spekulacim – a je to skoda. Jsem si jista, ze není co skryvat a mnoho negativnich pocitu je prave diky nedoladene komunikaci (oboustranne).

Z tohoto duvodu Vas prosim, jestli byste nejen mne (protoze dotazy jsou sebrane z okoli a opsane i z whatsupu) mohl odpovedet na nasledujici otázky:

  • kdo se aktualne stara o vodovodni soustavu v Popovickach (pan Vacha nebo spolecnost „od Kolina“)?
  • koho v pripade nefunkcni vody informovat – kdo se problemu ujme a obratem bude vsechny informovat pres dostupne rychle komunikacni prostredky (SMS/aplikace Ceska obec/whatsup? Jste Vy kontaktni osoba?
  • proc je v poslední dobe tolik zavad s dodavkou vody, i když do vodovodni soustavy byly investovany miliony – v cem je problem, jak je/bude reseno?
  • v jakem stadiu je napojeni na Zelivku, ktere bude v navaznosti na arealu Oaks Prague? Bude napojeni i za situace, ze budovane domy v Nebrenicicich nebudou dokoncene/obydlene, v navaznosti „pouze“ na dokonceni golfoveho arealu – tj. brzy?
  • pri diskuzi o novem Uzemnim planu v zaveru roku 2020 zaznely od spolumajitele lomu informace o tom, ze obec ma sve zamery v oblasti vodniho hospodarstvi zalozene na zkreslenych informacích – je to pravda?

Vim, ze to je hodne otazek (a mozna ještě nejake chybi), nekde odpovedi nebudou asi kratke a jednoduche. Jejich zodpovezenim ale, doufam, bude zamezeno nejistote, spekulacim, zvelicovani a pevne doufam, ze to pomuze k objasneni a uklidneni situace.

Predem dekuji za Vasi ochotu,

Hana Janotova

4 Likes

Vkládám odpověď pana starosty na dotaz a na mnou zaslané obrázky naší nedělní (31.1.2021)pitné vody, abyste byli všichni v obraze. Porovnávání se s dalšími obcemi se asi bohužel nevztahuje na cenu odpadu, cenu naší pitné vody atd. Zdenka Nováková

Vazena pani Novakova,
pri zmene tlakovych pomeru v radu je toto mozny stav pitne vody, nejen v nasich obcich. Doporucuji Vam pravidelne odkalovat i Vasi pripojku, coz by mohlo nasledky tlakovych zmen mirnit.
O kompenzaci neuvazujeme.
Dekuji. J. Richter

Dobrý večer paní Janotová a děkuji za Vás e-mail. Pro tuto chvíli volím odpověď touto formou, která je pro mě rychlejší.

kdo se aktualne stara o vodovodni soustavu v Popovickach (pan Vacha nebo spolecnost „od Kolina“)?

Od zítřejšího data začíná provozovat ,vodovod a kanalizaci“ Energie Kolín, avšak stále ve spolupráci s námi, respektive pokud bude potřeba, tak na žádost i s p. Váchou. Tento model bude dle mého trvat cca 14 dní. Vyúčtování za rokem 2020 budeme řešit ještě my, respektive TSP. Vše by se od letošního roku mělo pro občany zjednodušit a maximum informací budeme chtít poskytovat on-line.

koho v pripade nefunkcni vody informovat – kdo se problemu ujme a obratem bude vsechny informovat pres dostupne rychle komunikacni prostredky (SMS/aplikace Ceska obec/whatsup? Jste Vy kontaktni osoba?

Ano v období výše uvedených cca 14 dní na mě. Poté budou řádně zveřejněny kontakty na Energii.

proc je v poslední dobe tolik zavad s dodavkou vody, i když do vodovodni soustavy byly investovany miliony – v cem je problem, jak je/bude reseno?

Výpadky dodávek z poslední doby byly zejména z důvodů problémů s automatikou při hlášení závad. A místo aby se včas předešlo nedostatku vody ve vodojemu, zjistilo se to až když byl vodojem poloprázdný. Příslušné zařízení je v reklamaci.

v jakem stadiu je napojeni na Zelivku, ktere bude v navaznosti na arealu Oaks Prague? Bude napojeni i za situace, ze budovane domy v Nebrenicicich nebudou dokoncene/obydlene, v navaznosti „pouze“ na dokonceni golfoveho arealu – tj. brzy? Z dostupných informací by mohl být přivaděč dokončen do konce letošního roku.

(pan Kubr neodpověděl)

pri diskuzi o novem Uzemnim planu v zaveru roku 2020 zaznely od spolumajitele lomu informace o tom, ze obec ma sve zamery v oblasti vodniho hospodarstvi zalozene na zkreslenych informacích – je to pravda?

Nemyslím si to. Pokud by měl někdo nějaký podmět nebo návrh, budeme ho rádi diskutovat

Velmi děkuji, s pozdravem

Marek Kubr
místostarosta

Vazeny pane Kubre,

dekuji Vam za Vase odpovedi a rychle doplneni informaci. Prosim Vas nejen za sebe, jestli byste mohl odpovidat na pripadne dotazy/informovat o dalsich krocich primo na nasepopovicky.cz. Obecni stranky, ktere funguji jako „nastenka“, maji pro informovani ze strany obce urcite sve misto, ale neumoznuji interaktivitu. Mozna by stalo za to do aktualit na obecnich strankach dat i informaci o existenci techto novych interaktivních stranek.

Myslim, ze vyjasneni situace kolem vody je opravdu ku prospechu veci a bylo by skoda, aby Vase odpovedi koncily jen u me (na stranky Vase odpovedi pro vsechny prekopiruji). Jak na strankach vidim, nedelni dotazy ohledne vody maji v tuto chvili 61 shlednuti, tj. lidi téma zajima. Prosim, informujte i ostatní v zastupitelstvu, ze stranky existuji a mohou je vyuzit k prospechu – kazdy z nich ma svou příslušnou agendu a prave na techto strankach, pokud budou vyuzivany vsemi, mohou videt, co lidi v jejich oblasti pali a jak hodne – a mohou vyuzit pro informovani, ziskavani zpetne vazby apod. Aktualne se tam resi hlavne odpady/svoz popelnic – vcetne navrhovanych reseni.

Prosim, aby se v ramci predavani agendy novemu partnerovi krome samotneho fungovani vodovodniho radu venovala pozornost i kvalite vody – v nedeli po zasahu sice voda tekla, ale bohuzel nepitna / uplne zluta (viz foto, porizene cca hodinu po spusteni).

S pranim hezkeho dne,

Hana Janotova

Dobrý den, pane Kubre,

můžu Vás ještě požádat o odpověď na téma Želivka, jedna z otázek, kterou jste přeskočil.

Děkuji

S pozdravem

Jan Rouša

Pana zastupitele Kubra budete muset zřejmě vyzvat k odpovědi přes email a případnou odpověď sem pak manuálně vložit, neboť pan Kubr, stejně jako většina zastupitelů, si zde na fóru účet doposud nezřídil.

Dobrý den.

Jmenuji se Hladík starší, jsem s panem Žilíkem spolumajitel kamenolomu, o kterém je zde někde řeč v souvislosti s veřejným jednáním kolem vody a UP.

Bohužel díky technickým potížím mi tam dalo tenkrát víc starostí promluvit, takže srozumitelnost mého projevu a jeho vypovídací hodnota dostala na frak. Nejsem s diskusními fóry a sociálními sítěmi “kamarád”, tak doufám, že to napíši do správné kolonky.

Tohle forum objevil jeden můj kolega uplně náhodou, rozhodně to nebyl záměr. Jako původem v podstatě starousedlík, jsem to pročetl a normálně bych se zde k jakémukoliv tématu vůbec nevyjadřoval. Nebýt následující věty pana místostarosty týkající se lomu, nedostatku vody a projednávané UP dokumentace, cituji:. … “Nemyslím si to. Pokud by měl někdo nějaký podnět nebo návrh, budeme ho rádi diskutovat”…

Pan místostarosta Kubr ml. je tuším za obec pověřeným a odpovědným zastupitelem pro zpracování UP obce Popovičky. Z našich dlouhodobých výměn informací jak s obcí samotnou, tak s OAKS-Arendon, Eurovií, dotčenými DOSS, mohu zodpovědně položit řečnickou otázku. Kdo jiný by už měl mít více informací v tomto směru, když ne pan Kubr ml, aby měl důvod si to naopak myslet, nebo aby ho napadaly podněty na případná řešení???. Tím spíše, že pan Kubr starší, je v lomu předákem a funkcionařil tady mnoho let před tím a má všechno v “malíku”.

Jsem toho názoru, že by spíše měl tazateli říci:. … “myslím si to samé” … . Ale prosím, může mít takový názor, to nelze zpochybnit a má na něj právo. Ale co by k tomu neměl říkat je, ona druhá věta … “Pokud by měl někdo nějaký podnět nebo návrh, budeme ho rádi diskutovat” … , která je matoucí a zavádějící, vyvolávající dojem, že na problému není co diskutovat, že nexistuje a že se o něm nehovoří, protože nikdo žádné návrhy nepředložil a toto téma neotevřel.

Takže řečeno moderní korektní mluvou, pan místostarosta touto druhou větou, neříká pravdu. Návrh na diskusi na toto téma byl "položen na stůl "jen za minulý rok a jenom mnou, oficiálně obci Popovičky do její oficiální pošty a panu místostarostovi do jeho pošty, tuším že dvakrát.

Ani jednou se mi nedostalo odpovědi. Zdůrazňuji žádné odpovědi. Přitom sama obec zastoupena pány Kubrem ml. a Richterem ml. , pomohla z vlastní iniciativy, z tohoto tématu udělat téma poměrně velmi “horké”. Paradoxní a pikantní na celé situaci je, že s f. Arendon je nakonec poměrně konstruktivní debata, neříkám jednoduchá, ale určitě pragmatická a reálná. S vedením lomu za Eurovii rovněž.

Takže jediní, na koho se čeká, jsou představitelé obce Popovičky. Z jejich strany zůstaly i písemné výzvy k jednání prostě bez reakce a bez odpovědi.

Takže výrok pana Kubra se mi nelíbí a je nepravdivý - on diskutovat nechce.

Kromě toho jsem shodou okolností, dnes naši zastupujíci právní kancelář pověřil, aby zjednala s obcí Popovičky, konkrétně s panem místostarostou Kubrem ml. právní cestou “pořádek”, v souvislosti s projednávaným UP obce. Jedná se v zásadě o obdobnou záležitost. To jest mlčení pana místostarosty i na oficiální dotazy a na dá se říci z mého pohledu, jakési pokusy ve využití situace Covid-19, tak aby se vyhnul odpovědím, které jsou po něm požadovány.

Víc se k tomu vyjadřovat nebudu, nemá smysl to tu dokládat dokumenty a rozepisovat zde data podání atd. Prostě to tak je, nechci tady odpovídat na nějaké případné protiargumenty a udělat tady z toho “bramboračku” a veřejnou arénu.

Pokud bude chtít obec Popovičky o vodě jednat, jsme připraveni a tam si to pak můžeme všechno vysvětlit.

Upozorňuji, že náš návrh, vychází ze současných platných praktických a legislativních možností a nějakých teoretických předpokladů. Je mezi námi majiteli, Eurovií a Arendonem předjednán, již v zásadě rok. Skutečné úvahy o něm a první jednání, jsou ale stará již 20 let a jejich základ je promítnut do POPD lomu a jeho Plánu rekultivace. Takže nic není náhoda, štěstí přeje připraveným. To neznamená, že musí být nutně samospasitelný a že to v případě zájmu o něj, ale nenarazí na nějaké překážky a limity. A také to neznamená, že lom a Eurovia nebude bez něj “žít”. A určitě bude mít s vodou menší problémy, než její partneři a než obec Popovičky.

Tak to jen aby si někdo nemyslel, nebo nechtěl někomu podsunout myšlenku, že je to jen náš zájem, který potřebujeme prosadit. Ano, je to zajímavé i pro nás, ale zároveň zatím, alespoň teoretická šance pro všechny.

S pozdravem
Hladík st.

@trust_level_0

2 Likes

Dobrý den.
Nevím jak to tu funguje.Ale vidím,že můj příspěvek do fora prošel nějakou administrací.Doznal kosmetických změn ve stylistické úpravě a zvýraznění tučným písmem,některých pasáží.A dole pod ním se objevil nějaký "meilový "podpis.Ale zdá se ,že text,je autentický.Tolik jen na vysvětlenou,protože mne to dost upoutalo a překvapilo.
Hladík st.

Dobrý den,

ano, je to jak píšete - text byl samozřejmě zachován, pouze rozčleněn do odstavců a důležité pasáže zvýrazněny. Myslím, že nyní je váš příspěvek lépe čitelný pro ostatní členy.

Ten “mailový podpis” trust_level_0 znamená, že jsou o vašem příspěvku notifikováni všichni uživatelé fóra.

Zároveň chci říci, editací může projít jakýkoliv příspěvek zde na fóru, pokud to uznám za vhodné, nicméně nikdy nedochází k úpravě obsahu/významu textu. Většinou se jedná o pouhou úpravu formátování, přiložení obrázků atd.

S pozdravem

David Šikola
Administrátor fóra

OK.Děkuji za odpověď.Rozumím meritu věci,dává to logiku…Nejsem v této sdílené komunikaci zběhlý,ale nemám s tím takto problém.
Hladík st.

Dobrý den, pane Hladíku,

děkuji Vám za Váš příspěvek, který - nejen mě - velmi překvapil. Panu Kubrovi, který o něm zřejmě neví, zasílám i s prosbou o jeho reakci něj (viz níže). Zároveň přikládám i dotaz p. Buď odpoví přímo sem nebo obdrženou reakci budu na tomto webu publikovat, až ji dostanu.

S přáním hezkého dne,

Hana Janotová


Dobrý den, pane Kubře,

*v návaznosti na Vaše odpovědi na můj dotaz z 1.2.2021 se na webu nasepopovicky.cz objevily reakce pánů Roušy a Hladíka st. (pro přehlednost viz příloha). Pokud byste se chtěl podívat přímo, tady je link: Vodovod - porucha / dopis p. Kubrovi 1.2.2020 - #4 by Hajaja. Předpokládám, že jste je neviděl. *

*Z Vaší reakce jsem nabyla dojmu, že problém kolem Želivky nebo s vodou žádný neexistuje. Dopis p. Hladíka st. ale indikuje trochu jinou situaci. Pana Hladíka st. neznám - domnívám se ale, že Vy budete vědět, o koho jde. *

Prosím, zda byste se k dopisu pana Hladíka st. mohl vyjádřit. Protože tato otázka (opět) nezajímá jenom mě, na web ji za Vás vystavím – pokud i nadále platí, že je pro Vás rychlejší odpovídat na mailu než přímo na webu. Kdybyste ale věnoval pár minut navíc a s webem (který má za cíl umožnit interaktivitu o dění v obci a zjednodušit tak komunikaci) se seznámil, mohl byste se zároveň dozvědět, co lidi v obci zajímá, jaké mají názory či dotazy – nejen, co se vody týká.

Děkuji předem za Vaši odpověď,

Hana Janotová

1 Like

Pan místostarosta Kubr odpověděl obratem, níže jeho odpověď/neodpověď na položené dotazy k vodním zdrojům (Zelivka, lom):

Dobrý večer, k Želivce doplňuji.

*v jakem stadiu je napojeni na Zelivku, ktere bude v navaznosti na arealu Oaks Prague? Bude napojeni i za situace, ze budovane domy v Nebrenicicich nebudou dokoncene/obydlene, v navaznosti „pouze“ na dokonceni golfoveho arealu – tj. brzy?

Z dostupných informací by mohl být přivaděč dokončen do konce letošního roku. Ve chvíli, kdy bude funkční přivaděč bude dodávána voda do vodojemu v areálu Nebřenic, ze stejného vodojemu se plánují dodávky do Popoviček, Chomutovic a staré zástavby v Nebřenicích. Napojení je tedy vázáno přivaděčem. Je však možné, že pokud by nebyla dokončena žádná z etap obytné výstavby (nepředpokládám to), bude nutné na rozvodech v Nebřenicích udělat technologické úpravy, tak aby mohla být dodávána voda do staré zástavby Nebřenic/Popoviček a Chomutovic.*

Na dotazy p. Hladíka odmítám do diskusního fóra reagovat. Pokud budou položeny pro mě věcně, cíleně a jednoduše, pak rád pokud budu znát odpověď odpovím.

Velmi děkuji, s pozdravem

Marek Kubr

místostarosta

Dobrý večer paní Janotová.
Nevím,kde tady je ten Váš “dopis”,který mám v meilu a ve kterém mne žádáte,zda bych se k odpovědi pana Kubra ml. mohl vyjádřit.

V prvé řadě si pan Kubr ml. nevšiml,že já se ho na nic neptal.Ve druhé pak,že se ho tady,ani na nic ptát nechci.A ve třetí řadě si nevšiml,že já se ho vlastně vůbec na nic ptát nechci.Doba kdy jsem jeho osobně,písemně několikrát žádal o diskusi,skončila.A to co mi vadí a přesáhlo únosnou mez,která mne ohrožuje-omezuje,je jedno jak to nazveme,již zpracovává právní kancelář.Já jsem se tu vyjádřil proto,že pan Kubr ml.se zde v tom mnou komentovaném příspěvku vyjadřoval nepravdivě a to jsem srozumitelně popsal.Zbytek komentovat nechci,je to zbytečné.

Co se týká Želivky,obecního vodovodu,ČOV,Chomutovického potoka-biokoridoru,zákazu individuálních studní v rámci UP a tak dále,to je téma o kterém také zdaleka nevím všechno,cíleně ho nestuduji a není ani předmětem mého primárního zájmu.Nicméně to určitě s provozem lomu Chomutovice souvisí.Stejně,jako to souvisí s potřebami OAKS-Arendon,kterým bychom rádi společně s Eurovií vyhověli.Nepoškodili při tom zájmy občanů Chomutovic,ani svoje,potažmo státu.Nakonec ve prospěch OAKS se pan Kubr starší a částečně i obec Popovičky angažovali, ale při prvních problémech “stáhli před brodem kalhoty” a nechali nás,Arendon a Eurovii,ať si poradíme sami,jak umíme.Dodnes to není vyřešené,tvá to téměř dva roky a obec a pan Kubr mladší i starší,zaujali pozici “mrtvého brouka”.Ale abych tady “něco nerozšťoural”,nedělal “hrdinu” a pak také nedělal “mrtvého brouka”,mohu to shrnout obecně a okomentovat následovně.

Když jsme otevírali před 26 lety lom,byla snaha tehdejšího ONV Praha-východ,vytěžit celý prostor cca 30 hektarů a zpětně zde v rámci rekultivace zřídit skládku komunálního odpadu.Tomu se podařilo zabránit.Hledali jsme tedy s kolegou Žilíkem nějaký jiný smysluplný rekultivační program.Pak se objevili tehdejší majitelé zámku Nebřenice pan Šebesťák a pan Torben Busk Jensen se svým záměrem golfového areálu,navázaného na jezdecké centrum Radimovice.Slovo dalo slovo,rozeběhla se spolupráce a vznikla myšlenka v rámci rekultivace,část lomu zaplavit vodou spolu s dalšími rekultivačními zásahy.Detaily jsou nyní nepodstané.“GOLFISTÉ” již měli v Nebřenicích udělané průzkumné vrty a ukazovalo se ,že vody není do budoucna nazbyt.Hydrogeologická měření ukázala,že ani v podloží lomu není vody nazbyt,ale že je to přesto myšlenka reálná.No a na to se postavil a schválil závazný Plán rekultivace lomu,který,důrazňuji závazně,schvalovala i obec Popovičky a na který se čerpají rekultivační finanční prostředky a další zase odvádějí.Plán rekultivace není nic jednoduchého a krátkodobého,mluví do toho “kde -kdo” a jde mimo jiné o peníze státu,potažmo místně příslušné obce v různých formách plnění a těžaře a ekologii atd.A na to byly zase navázány úvahy o našich dalších budoucích aktivitách,postupně tvořeny smlouvy,podíly vzájemných investic,reinvestic atd.,protože všichni víte,že lom smluvně provozuje dnes Eurovia,nástupce SSŽ a že i obec,tam má své zájmy a svůj podíl a své nemalé “brebendy”,ale na rozdíl od nás ostatních,žádné náklady.Je to takový trojuhelník,dnes již čtyřúhelník,kdy pokud jeden článek vypadne,tak se projekt začne hroutit a je třeba ho sanovat.Samozřejmě díky státnímu zájmu ne pro všechny strany,ale pro někoho určitě.A tím,že tam obec nemá ty náklady a investice,tak se oprávněně domnívám,že by byla první,kdo by šel “přes palubu”.Vše pak do určité doby vyváženě fungovalo.Postupně se vystřídali ve vedení obce lidé,no a od určité doby to skřípe.Důvody onoho skřípotu,neznám ani já.I když občas mám takový pocit,že je to možná mix vysokého ega a neznalosti.Ale delší dobu již pociťuji jeho důsledky.A ty přerostly pro mne a mé kolegy přes únosnou mez.Vše pak vyvrcholilo veřejným projednáním návrhu UP dokumentace a jeho obsahu,který se nás a provozu lomu negativně týká.Takže došlo i na velkou řadu odvolávek proti UP a vložila se do toho i státní báňská správa a příslušná ministerstva.Aby se některá ta troufám si říci “zvěrstva”,která tam pan Kubr ml.jako pověřený zastupitel pro tvorbu UP dopustil,dala do pořádku.

Cílem celého Plánu rekultivace bylo vytvořit v prostoru Chomutovického potoka onomu biokoridoru jakési mikroklima.Stabilizovat a zvodnit rozsáhlé podloží oblasti a tím vyrovnat výkyvy spodních vod,které samozřejmě reagují na zvyšování spotřeby a změny klimatu.Propočty tenkrát ukazovali,že by mělo docházet i k přelivům do Chomutovického potoka a mělo se tím obecně vzato,podpořit vodní hospodářství obce,jako celku,nezbytné např. pro provoz ČOV.Bohužel za tu dobu 20 let došlo k razantním změnám klimatu a dalším zátěžovým vlivům,které si nikdo z nás tenkrát neuměl ani představit.

Ale na té myšlence a na tom ,že je vlastně těch 20 let rozpracována,postupně v čase aktualizována a jsou pro ni vytvořeny základní předpoklady se nic nezměnilo.Jen je třeba upravit její vstupy současným podmínkám a pokusit se jí naplnit.Ta možnost teoreticky existuje.Již z té doby před 20 lety jsou proto připraveny praktické i legislativní kroky,jak ze strany nás jako majitelů,tak provozovatele,tak státu a České geologické služby.A je mezi námi,Eurovií,Arendonem,projednána a jak jsem psal minule “leží na stole”.Ale obec Popovičky,prostřednictvím svého zastupitele pověřeného koordinací UP dokumentace pana Kubra ml.ji nezvedla.To je celé.A to je za nás těžaře ten návrh,po kterém pan Kubr ml. v té diskusi volal,jak o něm bude rád diskutovat.A to je to co se mi nelíbilo,co mne “nadzvedlo ze židle”,protože moje zkušenost je jiná.

Arendon má dnes na podporu závlah golfu přislíbeno použití tzv. důlní vody,ale té je tam málo,pro něho v technologicky nevhodnou dobu, v nevhodné kvalitě a pouze po dobu těžby.My bychom mu rádi vyhověli,protože víme,že když ten čtyřúhelník bude fungovat,budou profitovat všichni,to jsou spojené nádoby a není na to potřeba ani písemných smluv.Stačí podání ruky a “mozek” v hlavě.Ale nemůžeme slibovat ani obci Popovičky,ani Arendonu budoucí zátopovou rekultivační vodu pro nějaké technické použití,protože je jasné,že díky již zde uvedeným změnám podmínek,je jí tam momentálně méně,než jí budeme potřebovat sami pro sebe.Při tom se vystavovat do budoucna nějakým státním restrikcím,poškozovat své obchodní partnery a svůj vlastní majetek.A tímto bych rád představitelům obce zdůraznil,že těžař je vázán nějakými zákonnými pravidly.Ta se dost často vymykají běžné praxi a zvyklostem a již zcela znalostem běžného člověka a mnohdy i právně vzdělané veřejnosti.A nezřídka jsou ostatním věcem nadřazena.Že surovina není těžaře,ani majitelů pozemků,surovina je státu a stát o ní také rozhoduje.Těžař pak je povinen tato pravidla dodržovat a je orgánům báňské správy,jejichž rozhodovací pravomoc je nadřazena běžným státním orgánům,legislativně a hmotně přímo odpovědný.Přičemž jsem se ve své korespondenci ve vztahu k obci a myslím,že i panu Kubrovi ml.snažil připodobnit na konkrétním případě,který nyní řešíme v jiné lokalitě,že někdy je mezi tou legislativní i hmotnou odpovědností těžaře,nebo místně příslušné obce vůči státu,velmi tenká hranice.To není jen o požitcích,tak jak si na ně obec Popovičky zvykla,je to i o odpovědnosti a ta je dnes díky oprávněným nárokům na ekologii,čím dál větší.

Rozebírat zde konkrétní věci nemá cenu.My v tom máme jasno.Diskutovali jsme to s panem náměstkem Eurovie ing.Zástěrou,zesnulou paní ředitelkou OAKS Margund Schuh,pány Bednarikem,Medvedíkem i novým ředitelem OAKS ing.Zemánkem,panem ing.Balvínem z vodoprávky,paní Wolfovou z KUSK,Obvodním báňským úřadem a už na tom nemáme co v této fázi probírat.Jediný s kým jsme nediskutovali je obec Popovičky.A tohle není ta správná platforma.Pokud tedy obec svolá jednání,můžeme to začít řešit.Pokud to chtějí občané slyšet na vlastní uši a v “hojném” počtu i s nimi o tom můžeme diskutovat,to není žádné tajemství.Vždyť jsme všichni na “jedné lodi” a vidíme si vzájemně “do talíře”.Vysvětlení základního principu onoho plánu,je otázka 30 minut i s diskusí.Ale je potřeba,aby to mělo nějaký seriozní,konstruktivní rámec bez emocí a bůh ví jakých spekulací.

s pozdravem
Hladík st.

1 Like

Tak jsem z toho úplně zmatený. Spousta slov a nic se nedozvíte. Jestli stačí 30 minut na vysvětlenou i s diskusí, tak ať někdo napíše o co jde. Možná by se pak šlo domluvit na podpoře toho nejoptimálnějšího návrhu na další postup. Takto je to pouze zbytečně dlouhé upozornění na neprobíhající komunikaci. Určitě z konkrétního důvodu.
S pozdravem,
Jan Miksa

Zdravim.
Chápu Vás a rozumím tomu,že jste se nic nedozvěděl.Ale cíl nebyl tady navrhovat nějaká řešení.Cíl byl seznámit diskutující s trochou historie a s informací,že si myslím,že řešení,které by stálo za úvahu známe.Nebo si to alespoň myslíme.Že známe místo,kde ho hledat a že k němu existuje klíč,který někdo jen před těmi 20 lety uložil jen do šuplíku.Protože jedině tak potom lze pochopit to ostatní,ale k tomu je třeba znát i kroky,které udělala obec a také směr jejích úvah a dalších plánů.A to neznáme,nebo jen částečně a nebo nepřesně.A to tady nevyřešíme a byla by z toho ta “bramboračka a veřejná aréna” o které jsem psal.A to nechci,to by nikam nevedlo a ničemu by to neprospělo.

Naše řešení existuje v úpravě provozu lomu a jeho Plánu rekultivace.

A s tím se musí seznámit všichni a v dalším kole musí mít všichni možnost se vyjádřit.A také na to v aktuálním čase reagovat,připomínkovat a diskutovat a vysvětlovat,či korigovat své názory.A to jde jen ústně a veřejně,v reálném čase.To prostě nejde písemně,na nějakém foru.Ne všichni sem mají přístup,ne všichni jsou ochotni se sem přihlásit.Navíc tohle diskusní forum, není žádná oficiální úřední platforma,ani nástroj samosprávného řízení obce Popovičky.

Proto je na obci,aby takové,třeba veřejné a právoplatné jednání svolala.Já jsem zde jen upozornil na to,že my jsme své možnosti vyčerpali,že na naše výzvy k takovému konání,obec-pan místostarosta,nereagovala.Žádné uzavřené jednání toho bezprostředně dotčeného čtyřuhelníku, ani veřejné,nikdo prostě nesvolal.A to může jenom někdo na obci.

s pozdravem
Hladík st.